srijeda, 8. travnja 2015.

KAKO OTKRITI LAŽNI FACEBOOK PROFIL

Kako otkriti lažni Facebook profil

Sigurno imate barem jednu osobu na svojoj listi prijatelja, na popularnoj društvenoj mreži Facebook, čiji je profil lažan. Pokušat ćemo ukazati kako detektirati lažan profil
.
U većini slučajeva lažni Facebook profil vrlo je lako detektirati. Pri detekciji koristimo podatke koji se već nalaze na profil i uspoređujemo ih sa drugim podacima dostupnima na drugim Online servisima.
Smjernice:
1. Slika profila
Lažni Facebook profil gotovo uvijek koristi neku sliku koja je javno dostupna i može se naći na internetu. Uglavnom bi to bila slika neke vrlo zgodne djevojke bez obzira dali iza profila stoji muška ili ženska osoba.
Korištenjem servisa Google, vrlo jednostavno možemo otkriti dali ta slika postoji na nekom drugom profilu ili Online servisu. Kada otkrijemo odakle slika dolazi, možemo jasno utvrditi radi li se o lažnom profilu ili ne.
2. Postovi
Lažni profili uglavnom postaju pjesme, slike pronađene na internetu i pisane postove koji su uglavnom neprimjereni i nemaju veze s vezom.
Postovi ovog tipa uglavnom nemaju nikakvu interakciju sa drugim korisnicima - prijateljima.
3. Komentari i lajkovi
Osoba iza lažnog profila želi ostati anonimna, što je i svrha kreiranja lažnog profila, te izbjegava komentiranje drugih postova i lajkanje objava.
U većini slučajeva, osoba iza lažnog profila ne odgovara na komentare koji su upućeni upravo toj osobi.
4. Aktivnosti
Obratite pozornost na aktivnosti korisnika. Objave na zidu, igranje igrica, lajkanje fan stranica, sudjelovanje u grupama i ostalo. Ukoliko osoba nije lajkala niti jednu stranicu ili se pak nije pridružila niti jednoj grupi, jasno je da je profil lažan.
5. Datum i godina rođenja
Provjerite datum i godinu rođenja. Mnogi lažni profili ne paze na odabir godine rođenja pa se tako dogodi da za prijatelja imate lijepu zgodnu djevojku od 76 godina.
6. About - O meni sekcija
Bacite oko na informacije o profilu. Mjesto rođenja, mjesto stanovanja, interesi, političko stajalište i ostalo. Osobe iza lažnog profila uglavnom nemaju konkretnih informacija a ukoliko ih i imaju onda su one napisane u dvije-tri riječi. Također, zaposlenje ne spominju jer to otvara mogućnost detekcije.
7. Prijatelji
Dobro pregledajte tko su prijatelji profila za kojeg mislite da je lažan. Osobe iza lažnogprofila uglavnom za prijatelje imaju profile koji su također lažni ili profile s imenom tipa: “Max Payne Forever”, “Nikolica prikolica”, “Sanja Manja Anja” i druga slična imena. Čudno ime profila ne znači nužno da je profil i lažan no uz druge otkrivene podatke, čudno ima može jako puno pomoći.
8. Vrijeme
Lažni profili “nemaju” vremena za svakodnevno ažuriranje profila odnosno objavu statusa i drugih aktivnosti na društvenoj mreži. Često se dogodi da je vremenska razlika između dva posta veća od dva tjedna što jasno govori, ako je kontinuirano, da je profil lažan.
9. Riječnik
Osobe koje stoje iza lažnog profila uglavnom imaju velike gramatičke greške ili pak pišu slova (č, ć, š, ž) bez kvačica.
Izražavaju se izrazito nekulturno i bezobrazno a poznato je da se prema “rukopisu” puno toga može otkriti o osobi.
10. Pazi koga dodaješ za “prijatelja”
Dva puta razmislite koga dodajete-potvrđujete za prijatelja. Postavite im pitanje o tome zašto žele biti vaš prijatelj te kako su vas pronašli.
Pratite profilnu sliku i ime/naziv profila jer u kombinaciji s drugim podacima, ono može biti vrlo korisno.
Imajte na umu da smo naveli smjernice koje vam mogu pomoći u detekciji lažnog Facebook profila. Budite dosjetljivi, budite detektiv, uz malo truda neće vam biti problem otkriti lažni profil.

Nema komentara:

Objavi komentar